Dažādi izpildītāji - Viegli
Renārs Kaupers, Jānis Holšteins-Upmanis, Raimonds Gusarevs, Kārlis Kazāks, Māra Upmane-Holšteine, Jānis Strapcāns un domubiedri no fonda "Viegli" pagājušajā vasarā satikās Imanta Ziedoņa mājā Murjāņos un ieskaņoja albumu ar Ziedoņa dzeju. Ieraksta apskats no žurnāla "Mūzikas Saule".
Dace Volfa:
Unikāls gadījums – teju vienlaikus ar "Strāvokli" nāk klajā vēl viens mūzikas albums ar dzeju, nevis mūslaikos tik ierastajiem "tekstiem". Šeit Renārs Kaupers, Jānis Holšteins-Upmanis (Goran Gora), Raimonds Gusarevs (El Mars), Māra Upmane-Holšteine, Kārlis Kazāks un Jānis Strapcāns, domubiedru kopas pavadīti, dzied un spēlē Imanta Ziedoņa dzeju paša dzejnieka vasaras mājā Murjāņos.
Albuma iznākšanai bija pievērsta visnotaļ liela mediju uzmanība un mūziķi intervijās cits caur citu nebeidza slavēt radošo garu un harmonisko noskaņu ieskaņošanas laikā, ikreiz neaizmirstot pieminēt, ka šis projekts tapis neparasti „viegli”. Tas izklausījās tik vispārākajā pakāpē pozitīvi, ka pat radās aizdomas par tēlošanu un liekulību.
Tomēr bažas nevietā – albums ir tīrs, dzidrs un nesamākslots. Ziedonis patiesi iedvesmo gan darītājus (ne tikai mūziķus – žetons par dizainu
Līgai Kitchen!), gan klausītājus un skatītājus (mūzikas albumam pievienots arī DVD par ieraksta tapšanu).
Jānis Stundiņš:
Tādi vārdi kā Renārs Kaupers, Kārlis Kazāks, Jānis Holšteins–Upmanis, Māra Upmane–Holšteine un vēl citi – visi liecina, ka nekādas izgāšanās te nebūs, un ierakstam ir kvalitātes zīme. Tā arī ir, ka par šo darbu nav jākaunas. Harmonisks albums vienotā noskaņā ar tādu siltumu, kāds noderētu jaukam un mājīgam ziemas vakaram pie kamīna. Tomēr man tas šķiet pretrunā ar Imanta Ziedoņa dzeju – arī to, kas izmantota šajās dziesmās.
Ziedonis bieži ir maigs, taču ne vienmēr tik omulīgs, kluss un mājīgs – pat tad, ja ir viegli. Tieši zināms nemiers un nesamierināšanās raksturo šo dzejnieku, tāpēc šķiet, ka māksliniecisko baudījumu dvēseliskā saskaņā ar Ziedoņa vārdu spēku šis albums nesniedz. Drīzāk tas ir perfekts produkts pēc darbadienas nogurušam pilsonim mājīgas un romantiskas novakares baudīšanai, nevis māksla, kas sapurina un liek padomāt.
Šķiet, ka šādā dziesminieku garā, piemēram, Imantam Daksim trāpīgāk padotos šīs dzejas muzikālā tēlainība. Šeit tas, kas notiek "nenorimti", diemžēl skan tik "rimti". Bet varbūt vienkārši esmu pārpratis Ziedoni.
Uldis Rudaks:
Cilvēki ir dažādi un, ja vieniem vajag par kaut ko neatlaidīgi atgādināt, lai viņiem "pa nopietno" un uz visiem laikiem iepatiktos, tad citi pēc tik intensīvas apstrādes jau būs sajutuši pretreakciju. Šādi uz naža asmens balansējuši šī albuma veidotāji, pa labi un pa kreisi skaļi paužot milzu sajūsmu par pašu izdarīto un nemitīgi uzsverot, cik viss noticis viegli un nepiespiesti.
Desmit populāru mūziķu dziesmas ar Imanta Ziedoņa vārdiem, kas ierakstītas nedēļas laikā dzejnieka mājās Murjāņos, kaut stilistiski ir Ziedoņa būtībai neatbilstoši vienveidīgas, patiešām attaisno arī nosaukumā pausto, un bez ieraksta sākumā dzirdamās banālās frāzes "ja nebūs labi, ar’ būs labi" mierīgi varētu arī iztikt. Kaupers ir Kaupers – viņa dziesmas vienmēr būs tautas līdzi dungojami hiti, ko pastiprina arī pēdējā dziesmā iepītais motīvs no padomjlaika multenes "Brēmenes muzikanti, bet šis projekts un Imants Ziedonis personīgi pelnījuši uzslavu par to, ka ar īstajiem vārdiem šeit startējušie El Mars un Goran Gora beidzot iedziedājušies dzimtajā valodā.